DERSİM ÜÇLEMESİ.

Dersim üçlemesine hoş geldiniz, bu bir sinema filmi değil ama olmazda değil. Çok uzun yıllar ve büyük emeklerin sonucu litaratüre Dersim adına kayıt düşülen üç güzel bitki.

Bizler için en anlamlı olanı ise Dersim, Munzur ve Bava Duzgi gibi üç kutsal alanın bilim kayıtlarına düşmesi.

DERSİM KENGERİ VE MUNZUR KENGERİ ÜZERİNE, BİRAZCIK BİLGİ 003DERSİM KENGERİ VE MUNZUR KENGERİ ÜZERİNE, BİRAZCIK BİLGİ 004DERSİMDE YENİ BİR BİTKİ TÜRÜ DAHA BULUNDU 005

DÜZGÜNBABADAĞI SIĞIRKUYRUĞU BİTKİSİ

Bilim insanları uzun çabalar sonucunda yapacakların yaptılar, şimdi sıra Dersimlilerde, bu bitkileri korumada duyarlı olmalılar, özellikle Munzur kengeri çok kısıtlı bölgelerde yaşam buluyor ve baraj tehlikesi altında.

Munzur kengeri, Türkiye’ninde taraf olduğu uluslararası Bern sözleşmesi kriterlerine uyuyor. Bu yüzden acil olarak Bern sözleşmesine ait olan listede yerini almalı. Bunu kimmi yapacak derseniz, özellikle Dersimde belediyeler başta olmak üzere sivil toplum örgütleri duyarlı olmalılar, yetkililerin Dersimdeki biyolojik envanteri doğru analiz ve kayıt etmeleri için, mutlaka kamuoyu baskısı oluşturmalılar. Bunuda yaparlar diye umut ediyoruz ve bekliyoruz.

18.02.2015