PACO TEK BAŞINA BU YÜKÜ KALDIRAMAZ!

İspanyolca olan web sayfasındaki resim dikkatimizi çekiyor, kelimeleri tercüme edip tahmin yürüttüğümüz resmi çözmeye çalışıyoruz, fakat Paco’nun yani telafuzuyla Pako’nun karşılığını bulamıyoruz. İspanyolca bilen dostlarımıza soruyoruz karşılığını duyunca tebessüm ediyoruz, yalnız insan Pako, bizdeki Hüseyin isminin kısaltılmışı Huso gibi.
Pako tek başına çalışıyor 10 kişi Pako’ya bakarak yorum yapıyor, el insaf diyenleriniz mutlaka olmuştur, zavallı Pako diye hemen Pako’nun tarafınada kesin geçenlerinizde olabilir. Pako ekmek parası için haksızlığa katlanıyor, peki bizler koskoca Dersim için kendi Pako’larımıza bundan daha kötüsünü yapmadıkmı diye sormak istiyoruz.

Hayda, buda nerden çıktı, herşeyide Dersime bağlıyorsunuz diye sinirlenenlerde olabilir, olsun biz yazalım, son noktadan sonra sizi vicdanınızla başbaşa bırakalım, gerisi size kalmış.

Biz 2002 yılının sonlarında Dersim’de bir Pako tanıdık, 2003 yılından 2009 yılına kadar kendisiyle doğamız ve kültürümüz üzerine çok çalıştık. 2004 yılında çalışmalarımıza bir başka Pako daha katıldı, 2006 yılında başka bir Pako daha bizlerle kader birliği içine girdi. 2012 yılına kadar azda olsa çoğalmaya başladık. 2009 yılında ilk Pako’yla yollarımız ayrıldı çünkü yaşanan duyarsızlıklara herkesin slogan atmasına, iş yapıyormuş gibi davranmalarına karşı çok direndi fakat ailesini geçindirmek için işe girdiği için çalışmalarımıza vakit ayıramaz olmuştu. Kalbi her zaman bizimle oldu, fakat bitkilerle ilgili geçirdiği yıllara ailesi için ara verdi. Büyük Pako’yu kaybetmenin ardından diğer Pako’da  maalesef bizlerden ayrıldı, gerçekten çok duyarlıydı, doğamız ve kültürümüz için neler yapmadıki. Dersimde çevre bilincinin son yıllarda gelişmesine katkısı çok oldu, fakat yalnızlıklara yeter deyip şimdilik ara verdi, çok iyi biliyoruzki kalbi bizimle, dönmesini bekliyoruz, fakat ona duyarlılık konusunda sözde veremiyoruz, çünkü iş yapıyormuş gibi olanlanlar malesef halen her şeyi yönlendiriyorlar.

Yazıyı okuyup sevinenler, üzülenler veya umursamayanlar olurya diye eklemeler yapmak istiyoruz. Özellikle Uzunçayır barajının etkilerinden dolayı Pako’lar çoğaldı, azınlıktan bir türlü çoğunluğa geçmesekde Pako’ların sayısının artması çok sevindirici, nedeni ise şu, Pako için hiçbir şey Dersim’den daha önemli değil. Dün yapılmayanların hatalarından bugüne çok ağır yükler kaldı, yarın zaten çok geç, ne yapılacaksa bu gün yapılmalı. Pako’lar Dersim uğruna yapacaklarını sonuna kadar mutlaka yaparlar, Dersim doğası ve kültürünü korumak için yola çıkan Pako’ların tek başlarına bu yükü kaldıramayacağını unutmayın.

01.02.2012