DERSİM, BİYOLOJİK VE KÜLTÜREL ENVANTER ÇALIŞTAYI YAPILDI.

Dersim, Biyolojik ve Kültürel Envanter Çalıştayı 28 – 31 Mayıs tarihleri arasında Dersimde yapıldı. Barajlar, HES’ler ve maden aramalarıyla çok büyük tehlike altındaki, Dersim coğrafyasındaki sorunlara karşı, bilimsel disiplinlerin ve geleneksel kültür aktarıcılarının , sunumlar yaptıkları çok önemli bir çalıştayı geride bıraktık.00036 DERSİM, BİYOLOJİK VE KÜLTÜREL ENVANTER ÇALIŞTAYI YAPILDI 1 00036 DERSİM, BİYOLOJİK VE KÜLTÜREL ENVANTER ÇALIŞTAYI YAPILDI 2

Böylesine kapsamlı bir çalıştay, çok uzun zamandır bizlerin gündemindeydi, çalıştayı yaptıktan sonra şunu farkettik, ne yazıkki çok geç kalmışız.

Hayatta keşkelere sığınmak gibi bir durumun içine 15 yıllık çalışmalarımız içinde girmedik şimdide girmek istemiyoruz. Uzun yıllar içinde gelin beraber, başka yolları deneyelim, çünkü başka alternatiflerde var diye o kadar çok çağrıda bulundukki, hep görmezden gelindi.

Tamda bu bağlamda Dersim doğası ve kültürü adına yola çıkanlara bir kez daha seslenmek istiyoruz.

Daha ne kadar sorunlarımızı bilimsel disiplinlerden kaçıracağız, daha ne kadar Dersim adına geceler, piknikler, festivaller vs. yapacağız, yok mudur sorunlarımızı çözüme götürecek başka alternatifler.

Bize göre var, hemde çok basit yöntemlerle başarabiliriz ama anlatamıyoruz. Bilim çok net şeyler söylüyor, dinleyen yok, kültür aktarıcıları kaybolmak üzere olan, son ipuçlarını bütün çabalarıyla haykırıyorlar, ilgilenen yok. Ne bilime inanıyoruz nede binlerce yıldan beridir gelen geleneğin çığlığına. Durum böyle oluncada popülizmin batağından kurtulamıyoruz.

Çalıştay gerçekten bizler açısından çok verimli ve beklentilerimizin çok üzerinde gerçekleşti, sadece Dersimlilerin sorunlara bakışları ve çözüm önerileri konularında eksikliler oldu, buda bizler için süpriz olmadı.

 

00036 DERSİM, BİYOLOJİK VE KÜLTÜREL ENVANTER ÇALIŞTAYI YAPILDI 4

Dersimdeki çevre sorunları üzerine Prof .Dr. İlyas Yılmazer’in sunumu.

00036 DERSİM, BİYOLOJİK VE KÜLTÜREL ENVANTER ÇALIŞTAYI YAPILDI 5

Çalıştayın bitişi

00036 DERSİM, BİYOLOJİK VE KÜLTÜREL ENVANTER ÇALIŞTAYI YAPILDI 6

Hakiste bir gün – Doğa etkinliği

Çalıştayı düzenlediğimiz zaman, TSO’nın açmış olduğu banka hesap numarası vardı, imc usulü yapmak istedik, hesap numarasına katkıda bulunacakların katkıları ile birlikte, kamuoyuna gelir ve gideri açıklayacağımızı belirttik. Hesap numarasına katkıda bulunulmadığı için bütün maliyeti S.O.S. Munzur olarak bizler karşıladık.

Çalıştayda, hocalarımız ve kültür aktarıcıları, çok önemli verileri ve tecrübeyi önümüze koydular. Çalıştayda sunum yapan çok değerli hocalarımıza ve kültür aktarıcılarına, TSO Başkanı Yusuf Cengiz’e , TSO yöneticilerine ve çalışanlarına, TSO genel sekreteri Veli Güngörmüş’e, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’e, Tunceli Üniversitesi Genel Sekreteri Sedat Ayden’e, Tunceli Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürü Ali Haydar Gürsönmez’e, Murat Özel’e, Kemal Güneşli’ye, Ali Aksoylu’ya, Rıza Akdağ’a, Hüseyin Işık’a, Metin Can’a, Ali Doğan’a, Has Otel’in işletmecisi Murat Kaya’ya, Müslüm Yıldız’a, Doğa Derneği üyelerine ve Burhan Gündoğan’a, Seyhan Yürek’e, Ali Uçan’a, Özgür Dersim gazetesine, gazeteci Ercan Topaç’a ve katkı sunan herkese sonsuz teşekkürler ediyoruz.

07.06.2015