BİRİNCİ S.O.S. MUNZUR ÖDÜLLERİ VERİLDİ.

Dersim’le ilgili yapılan çalışmalarda farkındalık yaratan ve yeni ufuklar açan bilim insanlarına S.O.S.Munzur’un 10. yılında S.O.S.Munzur bilim ödülleri verildi.

İlk olarak verilen bu ödülleri, Prof.Dr. Şinasi Yıldırımlı ve Prof.Dr. Johannes Saukel aldılar.

Munzur coğrafyasını botanik alanında kim araştırırsa araştırsın herkesin ilk karşılaşacağı kişi Prof.Dr. Şinasi Yıldırımlı olacaktır. Munzur dağlarıyla ilgili yaptığı doktora çalışması ve daha önceki araştırmacıların yaptıklarını derlemesiyle çok önemli kaynaklara sahip olmamızı sağladı. Aradan çok uzun yıllar geçmesine rağmen kimse Prof.Dr. Şinasi Yıldırımlı kadar bilimsel litarütüre biyolojik envanterle ilgili Munzur ismini kayıt etmedi. Dersim coğrafyasının Türkiye’deki en zengin floraya sahip olduğu Prof.Dr. Şinasi Yıldırımlı’nın yaptığı çalışmaların sonucunda ortaya çıktı.

Birinci S.O.S.Munzur Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu aKendisi hakkında daha çok bilgi almak isteyenler ve verilen bu ödülün neden sahibi olduğunu merak edenler için daha önceleri yapılan roportajı okuyabilirler.

http://www.sosmunzur.com/sayin-hocam-sizde-olmasaydiniz/

Prof.Dr. Johannes Saukel ile hukukumuz 2003 lere dayanıyor, Prof.Dr. Johannes Saukel’le 2006 yılında Dersim’e altı günlük gözlem gezisi yaptık. Bu geziden sonra öğrencisi Kader hanımı 2007 yılında bölgeye yollayarak Fırat Üniversitesi’ninde katkılarıyla diploma çalışmasını yaptırdı. Bu diploma çalışması son yıllarda botanikle yapılan önemli çalışmalardan biri ve Fırat Üniversitesininde dahil olması açısından önemli. Çalıştığı Üniversite ve tanıdığı akademik çevrelere Dersim’i anlatıp biyolojik zenginliğe dikkat çekti. Bilim çevrelerinde o kadar etkili olduki kendisinin anlatımlarından yola çıkan dünyaca ünlü müze son üç yıldır Dersim’e gidip çalışma yapmak istiyor fakat bürokrasiye aşamadıkları için bekliyorlar. Prof.Dr. Johannes Saukel çok etkili bir isim ve iyi bir Dersim dostu yakınen çok iyi tanıdığımız için Dersim’e uzun vadede çok katkısı olacak birisi. Şimdiye kadar yaptıklarını anlatmakla bitiremiyeceğimiz biri ve Prof.Dr. Johannes Saukel’in sayesinde doğaya bakış açımızda çok değişti, yaptığımız çalışmalarda az çok verimli olabildiysek bize öğrettiklerinin çok faydası oldu.

Prof.Dr. Johannes Saukel ve Prof.Dr. Şinasi Yıldırımlı’ya ilk olarak verilen bu ödüllerden dolayı tekrar teşekkür ediyoruz.

 

Birinci S.O.S.Munzur Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu (1) Birinci S.O.S.Munzur Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu (3)

Kasım 2010