İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ.

Dersim’le ilgili yapılan, doğayı koruma çalışmalarında, farkındalık yaratarak yeni ufuklar açanlara, ikinci S.O.S.Munzur  ödülleri verildi.

Bu yılki  ödülleri, Viyana Doğa Tarihi Müzesi, botanik bölüm müdürü Dr.Ernst Vitek, Tunceli Üniversitesinden Yardımcı Doçent Doktor Ebru Yüce ve Biyolog Cemil Ergin aldılar.

Çok fazla güzel sözler yazıp lafı uzatmanın anlamı yok, biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz meşhur lafını söyleyip konuya gelelim. Dersim deyince her kesin söyleyeceği bir şeyler mutlaka var, açıkçası herkesin bir Dersimi veya Tuncelisi var. Peki Dersim doğası ve kültürü üzerine bilimsel çalışmalar yapan farkındalık yaratanlar kimlerdir derseniz, tamda bu noktada siyah ve beyazdaki netlik ortaya çıkıyor. Yani sular artık zehir olup akıyorsa, doğa, tarih ve kültür barajlarla büyük bir tehlike altındaysa, büyük felakete karşı yaşamı korumak için çabalayanlar kırk kişi olmasada bizler çok iyi biliyoruzki varlar, ve 2011 yılı içinde Dersim doğası ve kültürünün korunması için çok fedakarlık ettiler bizde bu nedenle İkinci S.O.S.Munzur bilim ve çevre ödüllerini almalarından mutlu olduk.

Dr.Ernst Vitek’in başında bulunduğu kurum bilimsel anlamda ve etki açısından çok önemli. Bu kapasitede bir bilim insanın Dersim’e gelip çalışmasının artılarını çok yakın zamanda göreceğiz. Dr.Ebru Yüce ise Dr.Vitek ve Biyolog Cemil Ergin’in bu yıl başlattıkları çalışmaları, deyim yerindeyse tamda biçak sırtından alıp, uzun uğraşlar ve büyük çabaların sonucunda düzene soktular.

0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (2) 0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (3)

Biyolog Cemil Ergin, Dr.Vitek ve Dr.Yüce’yle birlikte Dersim botaniği üzerine değerli araştırmalar yapmakla kalmadı, Dersim’de barajlara akıtalan atıkların balıklara etkileriyle ilgilide yüksek lisans tezi çalışmasını yaptı. Cemil Ergin’in baraj alanlarındaki kirliliğin balıklardaki değişimini gözlemleyen çalışmasının, insan sağlığı üzerindeki yansımalarını araştırdığı tezinin, önemli olduğuna inanıyoruz.

0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (4)

26.12.2011

Yıllar sonra bir not. Bizim için çok değerli olan ve bir anlamda kendilerine teşekkür edip takdir ettiğimiz çalışmaları için verilmiş SOS Munzur ödüllerini alanlardan, iki yaklaşımın yıllar sonra çizgilerinden uzaklaşmaları bizi üzmüştür. O günün şartlarında bizim için anlamlı olduğu için takdir ettiğimiz doğa aktivisteri kendini feshederek gezi guruplarına yöneldi, bu gibi ticari anlayışı bizim kabul etmemiz imkansızdı. Diğer çevrecinin ise, zamanla ben merkezci tavırlarınıda üzülerek izledik. Başlangıç için doğru sonraki pratikleri için eleştirilerimiz olduğundan, bugünün koşullarında üzüldüğümüzü belirtmek isteriz. Aralık 2020