İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ.

Dersim’le ilgili yapılan çalışmalarda, farkındalık yaratan ve yeni ufuklar açan bilim insanları ile çevre mücadelesi verenlere ikinci S.O.S.Munzur bilim ve çevre ödülleri Dersim ve Viyana’da yapılan törenlerle sahiplerine verildi.

0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (1)

Bu yılki bilim ödüllerini, Viyana Doğa ve Tarih Müzesi botanik bölüm müdürü Dr.Ernst Vitek, Tunceli Üniversitesinden Yardımcı Doçent Doktor Ebru Yüce ve Tunceli Üniversitesinden Biyolog Cemil Ergin aldılar.

Çevre sorunlarına karşı gösterdikleri duyarlılıktan dolayı, farkındalık yarattıkları için ödülleri Munzur Doğa Aktivistleri ve Avukat Barış Yıldırım aldı.

Çok fazla güzel sözler yazıp lafı uzatmanın anlamı yok, biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz meşhur lafını söyleyip konuya gelelim. Dersim deyince her kesin söyleyeceği bir şeyler mutlaka var, açıkçası herkesin bir Dersimi veya Tuncelisi var. Peki Dersim doğası ve kültürü üzerine bilimsel çalışmalar yapan farkındalık yaratanlar kimlerdir derseniz, tamda bu noktada siyah ve beyazdaki netlik ortaya çıkıyor. Yani sular artık zehir olup akıyorsa, doğa, tarih ve kültür barajlarla büyük bir tehlike altındaysa, büyük felakete karşı yaşamı korumak için çabalayanlar kırk kişi olmasada bizler çok iyi biliyoruzki varlar, ve 2011 yılı içinde Dersim doğası ve kültürünün korunması için çok fedakarlık ettiler bizde bu nedenle İkinci S.O.S.Munzur bilim ve çevre ödüllerini almalarından mutlu olduk.

Dr.Ernst Vitek’in başında bulunduğu kurum bilimsel anlamda ve etki açısından çok önemli. Bu kapasitede bir bilim insanın Dersim’e gelip çalışmasının artılarını çok yakın zamanda göreceğiz. Dr.Ebru Yüce ise Dr.Vitek ve Biyolog Cemil Ergin’in bu yıl başlattıkları çalışmaları deyim yerindeyse tamda biçak sırtından alıp Biyolog Cemil Ergin’le uzun uğraşlar ve büyük çabaların sonucunda düzene soktular.

0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (2) 0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (3)

Biyolog Cemil Ergin, Dr.Vitek ve Dr.Yüce’yle birlikte Dersim botaniği üzerine değerli araştırmalar yapmakla kalmadı, Dersim’de barajlara akıtalan atıkların balıklara etkileriyle ilgilide yüksek lisans tezi çalışmasını yaptı. Cemil Ergin’in baraj alanlarındaki kirliliğin balıklardaki değişimini gözlemleyen çalışmasının, insan sağlığı üzerindeki yansımalarını araştırdığı tezinin hayati önemde olduğuna inanıyoruz.

0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (4)

Son iki yıldır hayatımıza Munzur Doğa Aktivistleri sıkça girmeye başladı. Dersim’de gezi kültürünün gelişmesine öncülük eden doğa dostları, çevre bilincinin gelişmesinede katkı sundular. Özellikle bu yıl çok iyi bildiğimize inandığımız fakat unuttuğumuz yerleri tekrar bize hatırlatmakla kalmadılar aynı zamanda bilinmeyen kültürel ve doğal güzelliklerimizide kamuoyuna sundular. Kırklara yaptıkları gezilerle mistik bir yolculuğa çıkmakla beraber Hozat Seğerik gezileriylede kayıtlara girmemiş yeni notları sayelerinde öğrendik. Bizim için en önemli ayrıntı ise MDA gönüllüleri sadece gezi düzenleyip tarihe yeni kayıtlar düşmediler, barajlar ve siyanürle altın ayrıştırmasına karşıda çok aktif hareket edip kamuoyunu bilgilendirdiler.

0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (6)

Avukat Barış Yıldırım Dersim’in çevre sorunlarıyla ilgili yargı sürecinde çok emek

verdi, önemli katkılar sundu.

0002 İKİNCİ S.O.S.MUNZUR BİLİM VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ (7)

26.12.2011